Ez a blog bejegyzés elkeseredésemben született.
Évről-évre nő a viselkedésproblémás kutyák száma. Ez egyszerűen érthetetlen a számomra, hiszen a kutyaiskolák, trénerek mind azon fáradoznak, hogy a megfelelő szolgáltatásokkal pl. alapképzések, segítsék a kutyatulajdonosokat. Ennek ellenére éves szinten egyre csak növekszik a számuk.
Minden gazdi felelősséget vállal azért az ebért, akit megvesz, örökbe fogad, talál, örököl stb. Innentől kezdve kötelessége a kutya megfelelő tartása. Nagyon sokan nem viszik el a kutyájukat kutyaiskolába, mert ők ezt otthon majd megoldják, meg nem kell, hogy parádézzon a kutya, és még sorolhatnám mennyi kifogást hallottam már, hogy miért nem vitték el. Kérdezem én, itt mindenki úgy született, hogy ért a kutya nyelvén? Mindenki tudja, hogy a választott fajtának milyen igényei vannak, és azt hogyan elégítse ki? Mert ha ez valóban így lenne, akkor nem lenne ennyi terápiára szoruló eb.
Jó magam 2014-ben kezdtem el foglalkozni a kutyák viselkedés zavaraival, és hosszú éveken át folytattam eme ismereteim gyarapítását, szóval nem hinném, hogy minden gazdi ekkora szakértelemmel rendelkezne, ahogy nyilván nem is rendelkezik.
Ha az emberek felelősség tudatosabbak lennének, akkor már a kutya érkezése előtt felkészülnének arra, hogy mit hogyan kell csinálni egy kutyával, többek kötött hogyan kell tartani, nevelni egy kutyát és ezzel megelőzhető lenne a problémás viselkedések kialakulása.
Nézzünk egy példát! Örökbe fogadok egy cuki kutyát, majd hazaviszem, 1-2 napig otthon vagyok vele, aztán elmegyek dolgozni és arra megyek haza, hogy a cuki blöki kiásta a kanapé közepét, vagy megszökött az udvarról, vagy ugat egész nap stb. Miért? Mert nem tanítottam meg neki, hogy vannak a napnak olyan szakaszai, amikor egyedül kell otthon lennie. Igen, ez a sokak által jól ismert szeparációs szorongás, ami elkerülhető lett volna, ha tudom, hogy ezt hogyan kell tanítani, ha tudom, hogy a kutyával kapcsolatot kell kialakítanom, a kutyának szabályokat kell felállítanom mielőtt magára hagyom. Most sokan felhorkanhatnak, hogy kinek van erre ideje, de erre én meg azt mondom, hogy erre vannak a kutyaszitterek, napközik, panziók, hogy ezt az időszakot is jól vészelje át az eb. Igen tudom, ezek meg pénzbe kerülnek. Viszont a kutya tartás meg nem kötelező, főleg, ha nincs pénzem az esetleges kiadásokra, amik a kutyával járnak.
Biztos vagyok benne egyesek az előbbiekre azt mondanák, hogy az ő kutyájukat sosem kellett tanítani, nem is viszik sehova, és szépen elvan otthon az udvaron. Igen, valóban vannak olyan ebek, akik beletörődnek a sorsukba és elfekszenek egész nap az udvarban, néha ásnak egy gödröt unaloműzésképpen, vagy elrágnak egy- két dolgot, és így élik le ingerszegény, unalmas életüket, de ha ők beszélni tudnának, elmondanák, hogy mennyire nem élvezik ezt. Néha egy-egy szökéssel jelzik is nem tetszésüket, amit gazdáik megoldanak egy elektromos kerítéssel.
Most pedig elmagyarázom, hogy mi szerepe van az oktatásnak a kutya és gazdája kapcsolatában. Az együttműködési feladatok vagy engedelmes feladatok, olyanok a kutya számára, mintha egy idegen nyelvet tanulna, hiszen megtanulja, hogy egy vezényszóhoz milyen mozgásforma társul. Ha mind ezt pozitív megerősítéssel tanítom, megtanulja, hogy buli velem lenni, érdemes nekem szót fogadni, mert utána játszom vele, vagy kap egy finom falatot. Amikor valaki eljön hozzám tanulni, kb. a 2. héten már pozitív élményekről, sikerekről szokott beszámolni: “ha rászólok, már nem ugrik fel rám, abbahagyja az ugatást, nem harapdál” stb. Pedig nem is ezeket tanítottuk neki, de már a tanítás révén a kapcsolatunk egy másik szintre emelkedett. És minél többet tanítom kedvencemet, annál hálásabb lesz és együttműködőbb.
Összegzésképpen, ha tudom, hogyan tartsam, neveljem, tanítsam az ebet, ha időben felkészülök a kutya érkezésére, nem alakulnak ki viselkedésbeli problémák a kutyánál.
És hogy mind ezt jól csináljátok, a következőkkel tudok a segítségetekre lenni:
- Kutyás leszek online tanfolyam, hogy felkészüljenek a kiskutya érkezésére, és ez hamarosan örökbefogadott kutya esetében is elérhető szolgáltatás lesz
- Kezdő vagy Kölyökvilág kurzus, hogy az alapok jók legyenek és később akár lehessen rájuk építeni
- Csak Ti egyéni képzés, ha kutyusod nem illeszthető be csoportos foglalkozásra
- Viselkedésterápia, ha már kialakult a problémás viselkedés
- Online tanácsadás, ha szeretnétek tisztában lenni egy-egy viselkedés hátterével és megoldásával
Ahogy mondani szokták „jobb megelőzni a bajt, mint orvosolni”.
Várok minden felelős gazdit szeretettel!
Hegedüs Krisztina, kutyatréner és tanácsadó